• Co na to říkáte Vy? Podělte se s ostatními.

Muzikál Kat Mydlář slibuje multimediální show

zdroj: ČTK
vydáno: 14. 02. 2011
citováno: 5. 3. 2011
o muzikálu Kat Mydlář


Praha - V neobvyklém moderním pojetí uvede pražské Divadlo Broadway muzikál Kat Mydlář, jehož premiéra se chystá na 24. únor. Podle tvůrců jde o multimediální show, která čerpá z poutavého příběhu v českých dějinách. Mimo hudebního provedení má diváky upoutat náročné technické vybavení scény i nápadité kostýmy, které historické postavy představí v nové dimenzi.

"Je to ryze české téma, česká historie. Je tam bitva na Bílé hoře, poprava 27 českých pánů, zněla tam jména jako Jessenius, Kelley či Rudolf II. Právě proto mě práce na tomto muzikálu těšila," řekl ČTK autor hudby Michal David.

Podle jeho slov by si muzikál mohl získat diváky scénou, kostýmy, pojetím, hudbou i interprety. V hlavních rolích se v něm objeví Daniel Hůlka, Josef Vojtek, Petr Kolář, Marian Vojtko, Bohuš Matuš, Vilém Čok, Ilona Csáková, Kateřina Brožová, Marta Jandová, Radka Fišarová nebo objev slovenské hudební scény Alžbeta Bartošová. Autorem veršů a libreta je Lou Fanánek Hagen a režie se ujal Libor Vaculík. Podle producenta Oldřicha Lichtenberga jde o nejdražší muzikál Divadla Broadway.

"Po dlouhé době je to dramatická a velmi emotivní role. Je v tom hodně citu, velká tragédie a velká láska," řekl ČTK Hůlka, který se ujal role kata Mydláře. Upozornil, že představení je pojato velmi moderně. "Je tam moderní scéna, kostýmy, všechno je novátorské. Jsem rád, že to není středověká klasika," dodal.

Podle Lichtenberga jde o nejdražší muzikál Divadla Broadway; náklady na jeho tvorbu údajně dosáhly desítek milionů korun. Přestavení ozvláštní světelné efekty, ledkové stěny, laserová show i scény odehrávající se nad hlavami diváků.

Velkou roli hrají podle protagonistů moderní a nadčasové kostýmy, které dnes herci představili novinářům téměř v celé sestavě. Jejich autor Roman Šolc oblékl historické hrdiny do extravagantních úborů. Při jejich tvorbě jej prý inspirovaly modely světových módních tvůrců jako Jean Paul Gaultier nebo Armani a styl zpěvaček Madonna a Lady Gaga. Náklady na kostým dosáhly částky 100.000 korun.

"Připravili jsme kostýmy, které nejsou popisné k tématu, ale jsou pojaty nadčasově. Je tam moderna a určitá dekadence," řekl Šolc ČTK. Mimo materiálů jako kůže, satén nebo brokát využil moderní materiály j- koženku, latex, džínovinu i světelné zdroje. Náklady na kostým dosáhly částky 100.000 korun.

V kostýmu s mohutnými svítícími křídly se na scéně objevil Daniel Hůlka. Podobné zdobení šatů měla také jeho muzikálová partnerka, slovenská herečka Alžběta Bartošová, která hraje Dorotku. "Má to symbolizovat něco nadpřirozeného. Jsou tam zdůrazněné rukávy ve tvaru andělských křídel, které ve světelných siluetách mají působit jako něco nadpozemského," vysvětlil Šolc. Upozornil, že jde o velmi náročnou konstrukci, která využívá LED světla. "Nové materiály dávají historickým postavám nový rozměr. "Není to popisné, ale přiblížili jsem se trochu současnosti," uvedl výtvarník.

Podle režiséra Libora Vaculíka, který vycházel z literární předlohy Josefa Sládka, půjde o představení ve verších, které neumožní příliš prostoru pro improvizaci. "Ze 70 procent jsme se drželi historických reálií, ze 30 procent se jedná o divadelní licenci," řekl.

Pověstmi opředený kat Mydlář se narodil v královském městě Chrudimi. Svou činnost vykonával v rudolfínské Praze a slavným se stal až po popravě sedmadvaceti rytířů a měšťanů 21. června 1621. Je tak vnímán jako součást jedné z dramatických kapitol českých dějin opředené mýty i předsudky.Poslední aktualizace této stránky: 5. 3. 2011