• Co na to říkáte Vy? Podělte se s ostatními.

Divadlo Broadway uvedlo nový muzikál Michala Davida Kat Mydlář

zdroj: České Noviny
vydáno: 24. 2. 2011
citováno: 5. 3. 2011
o muzikálu Kat Mydlář


Praha - Pražské Divadlo Broadway dnes uvedlo premiéru nového muzikálu Michala Davida Kat Mydlář. Texty písní inspirovaných příběhem skutečné postavy českých dějin Jana Mydláře napsal Lou Fanánek Hagen. V titulní roli pražského kata ze 17. století v multimediální show vystoupil Daniel Hůlka, jednu z jeho nejznámějších obětí Jana Jessenia ztělesnil Petr Kolář. Podle producenta Oldřicha Lichtenberga jde o nejdražší muzikál Divadla Broadway; náklady na jeho tvorbu údajně dosáhly desítek milionů korun.

Scéně dominovaly velké promítací panely, obrazy na nich dotvářely kulisu představení. V romantických scénách z nich milence ovívaly obrovské květy rudých vlčích máků; při popravách z nich šlehaly obrazy plamenů. Tvůrci dále využili speciální vyklápěcí plošinu i pohyblivé můstky, po nichž herci v některých scénách přecházeli vysoko nad pódiem. Plošina byla zarámována řadou neónů; červeně i modře svítily také meče kata i jeho pomocníků.

Velký význam pro představení tvůrci přisoudili extravagantním kostýmům, do nichž aktéry oblékl jejich autor Roman Šolc. Nechal se inspirovat tvorbou slavných návrhářů jako jsou Jean Paul Gaultier nebo Armani a stylem zpěvaček Madonna a Lady Gaga. "Multimediální" byly i některé z kostýmů - červeně svítily šaty jedné z hrdinek při upalování na hranici; další určené pro scény z posmrtného života aktérů zase návrhář orámoval svítícími andělskými "křídly".

V dvojroli vypravěče a alchymisty Edwarda Kelleyho se představil Josef Vojtek, další role ztvárnili například Tomáš Trapl, Tomáš Beroun, Ilona Csáková, Alžběta Bartošová či Kristina Kloubková. V reprízách představení, které nastudoval režisér Libor Vaculík, dále vystoupí třeba Bohuš Matuš, Marian Vojtko, Vilém Čok, Kateřina Brožová nebo Radka Fišarová.

Vaculík byl rovněž autorem scénáře; jeho veršované repliky spojovaly jednotlivé skladby. "Čerpal z knih, které jsou ovšem zhusta vymyšlené, a udělal z nich vlastní příběh. V něm zatlačil do pozadí mučírnu, katovnu a pitevnu, což je, myslím, jedině dobře. Drsné už je tak jenom téma, jinak je to romantický příběh," řekl ČTK autor textů Fanánek.

Pověstmi opředený kat Mydlář pocházel z Chrudimi. Katem se stal po nedokončených studiích medicíny a svou činnost vykonával v rudolfínské Praze. Nechvalně proslul vykonáním popravy sedmadvaceti českých rytířů a měšťanů 21. června 1621; je tak vnímán jako součást jedné z dramatických kapitol českých dějin opředené mýty i předsudky.

"Je to zajímavá osoba - vysokoškolsky vzdělaná, která skončí kvůli lásce na nejnižším místě ve společnosti. Jeho osobní smůla a pro nás jako zpracovatele jeho příběhu štěstí je v tom, že se přimíchá do počátku třicetileté války, do stavovského povstání, a stane se vykonavatelem popravy (českých pánů)," konstatoval Fanánek; proto podle něj může být Mydlář známý až do dnešních dní.

"Jsou to krásná témata na zpracování a mám je rád. Obzvlášť teď, kdy je neomezená rychlost předávání informací , takže se na nás valí praktická hrůza, která je hmatatelná, je to útěk do jednoduché a pomalé doby," dodal Fanánek.Poslední aktualizace této stránky: 5. 3. 2011